Web Sayfaları Yönetimi

 

Atılım Üniversitesi'nin, www.atilim.edu.tr  alan adı üstünde tanımlanmış olan alt alan adları şeklinde, Akademik Fakülte/Yüksekokul/Bölüm, İdari Birim/Müdürlük/Koordinatörlük, Araştırma ve Uygulama Merkez ve Ofisleri ile, bunlara ait projeleri için kullanılmakta olan, 200'den fazla aktif kurumsal web sayfası vardır.

 

Bunun yanısıra Öğrencilerimiz ve İdari/Akademik çalışanlarımız, www.atilim.edu.tr  ve www. student.atilim.edu.tr alan adları üstünde, www.atilim.edu.tr/~<LDAP_kullanıcı _adı>/ formatında, kişisel web sayfalarını hazırlayarak yayınlayabilirler. Üniversitemizde bu amaçla kullanılmakta olan, 300'den fazla aktif kişisel web sayfası vardır.

 

Öğrenci topluluklarına ait web sayfaları, atilim.edu.tr alan adı altında değil, bağımsız www alan adları aracılığıyla tanımlanmaktadır.

 

Üniversitenin adına kayıtlı olan atilim.edu.tr alan adı altındaki tüm alt alan adlarının aktivasyon/de-aktivasyon yetkisi Atılım Üniversitesi Rektörlüğü'ne aittir. Bu sebeple, bir alt alan adı açılabilmesi veya kapatılabilmesi için Rektörlük Makamı'nın resmi yazı ile bildirilen talimatının Bilgi & İletişim Teknolojileri Müdürlüğü'ne ulaşması gerekir.

 

Atılım Üniversitesi'nin sayıları 100'lerle ifade edilen kurumsal web sitelerinin içerik yönetiminin, kurumsal standartlara uygun biçimde ve ilgili web sitelerinin idari sahibi olan Akademik veya İdari birimler tarafından atanmış olan web sorumluları aracılığıyla, bir admin (yönetim) paneli üzerinden gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla, Content Management System (CMS) Projesi başlatılmıştır. Proje kapsamında, atilim.edu.tr domain'i üstünde yayınlanacak olan her web sitesinin, resmi olarak görevlendirilmiş bir web sorumlusu vardır. Bu görevli, aşağıdaki konulardan sorumludur;

 

  • Web sitesinin yayınlanacağı sub-domain, ve varsa kullanılacak olan atilim.edu.tr uzantılı e-posta adresi için için Rektörlük'ten resmi yazı ile onay alınması,
  • Hazırlanacak olan web sayfasının tasarım şablonuna karar verilmesi,
  • Grafik tasarım gerektiren, resim, desen, banner, vb. çalışmaların yerine getirilmesi,
  • Web sayfasının içerik verilerinin hazırlanması,
  • Web sayfası birden fazla dilde tasarlandıysa, Türkçe dışındaki ilgili dillerde içerik hazırlanması,
  • Bilgi & İletişim Teknolojileri Müdürlüğü tarafından hazırlanan yönetim paneli  aracılığıyla, web sayfasının yönetiminin gerçekleştirilmesi.