Kurumsal E-Posta Altyapısı Yönetimi

 

Atılım Üniversitesi-E-posta servisleri , Öğrencilerimiz ve İdari/Akademik personelimizin, Atılım Üniversitesi'nin teknoloji altyapısından yararlanarak kurumsal e-posta hizmeti almalarına olanak tanır. Ayrıca e-posta hesapları, öğrencilerin, proxy servisinden yararlanabilmesi ve bilgisayar laboratuarlarındaki bilgisayarları kullanabilmeleri için de gereklidir. Bunun yanında, Üniversitemiz öğretim üyeleri tarafından öğrencilere yapılacak olan, duyuru, ödev dağıtımı vb. bildirimler, sadece Atilim Üniversitesi uzantılı e-posta hesaplarına gönderilir.

 

Atılım Üniversitesi'nin kurumsal e-posta servislerine aşağıdaki yöntemlerle ulaşmak mümkündür;

 

 

E-posta adresleri ve şifreleri, son-kullanıcıların yetkilendirilmiş erişim yapmalarını gerektiren elektronik sistemlere log on olmaları için kullanıcı-adı/şifre işlevini de görür. E-posta ile yetkilendirilmiş erişim yapılan başlıca elektronik sistemler şunlardır;

 

 

Atılım Üniversitesi'ne ait atilim.edu.tr uzantılı e-posta servisleri ile e-posta alma ve gönderme işlemlerinde, 5651 Sayılı Internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Yasası ve buna bağlı olarak Telekomünikasyon İletişim Baskanlığı tarafından çıkarılmış yönetmelikler ile Atılım Üniversitesi'nin ilgili yönergeleri esas alınır. Buna göre, şifre, en yüksek derecede gizlilik değeri taşıyan kurumsal bir bilgidir ve son-kullanıcılar, kendi şifreleri kullanılarak yapılan her etkinlikten, bir başkasına devredilemeyecek şekilde sorumludur. Öğrencilerin kullandığı genel amaçlı bilgisayar laboratuarlarında ve proxy servisinde de, güvenlik amaçlı olarak e-posta hesaplarına göre kullanım log’ları tutulmaktadır. Son-kullanıcılar kendi hesapları ile açılan oturumlardan ve yapılan erisimlerden sorumludur. Bu sebeple şifre bilgisi, hiç bir koşul altında, hiç kimseye söylenmemelidir. Atılım Üniversitesi Bilgi İşlem Müdürlüğü kesinlikle son-kullanıcılardan sifre bilgisi talep etmez. Şifre talep eden, veya bir web sayfasına yönlendirmek suretiyle kullanıcı adı/şifre girilmesi gerekecek hiç bir e-posta, asla cevaplanmamalıdır. Eğer bu tür e-postalardan herhangi birisi yanıtlanmışsa, şifre en kısa sürede değiştirilmelidir.

 

Her eğitim/öğretim döneminin sonunda, Atılım Üniversitesi'nden mezun olan veya ayrılan öğrencilere e-posta aracılığıyla bilgi verilir ve e-posta hesapları  ve e-posta sunucuları üstündeki posta kutusu dosyaları, içindeki eski eposta mesajları, adres defterleri, vb. tüm içerikleriyle birlikte silinir.

 

Atılım Üniversitesi'ndeki görevinden ayrılan, idari/akademik çalışanlar için, Bilgi İşlem Müdürlüğü, görevden ayrılacak olan kişinin yöneticisine, ilgili e-posta adresinin başka bir adrese yönlendirilip yönlendirilmeyeceğini sorar. Baska adrese yönlendirilme talep edilirse, ilgili e-posta adresi, 3 aylik sure için yonlendirilir; daha sonra ilgili hesap silinir. E-posta hesaplarıyla birlikte, e-posta sunucuları üstündeki posta kutusu dosyaları da, içindeki eski e-posta mesajları, adres defterleri, vb. tüm içerikleriyle birlikte silinir.